Öt évvel ezelőtt lehetett értesülni arról, hogy Magyarország Kormánya hathatós anyagi segítséget kíván nyújtani felvidéki óvodák felújítására, illetve építésére. A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretén belül sok önkormányzati óvoda újult meg Dél-Szlovákia sok településén, de e program legnagyobb kedvezményezettje – ha lehet így fogalmazni – a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház. Egyházunk komoly szerepet kapott, illetve vállalt, amikor igent mondva az érkező támogatásra egy eddig nem látott keresztyén óvodahálózat kiépítéséhez fogott. E programon belül református egyházunk 24 helyszínen épít, vagy felújít óvodákat és bölcsődéket. Bizonyára felvetődhet a kérdés, hogy miért éppen a református egyházunkra hárult e komoly feladat. A válaszok sorában minden bizonnyal ott van az egyházunkkal kapcsolatos jó tapasztalat, a megbízhatóság, a sok esetben erőn felüli vállalás és nem utolsó sorban az az értékvállalás, ami mindenkor meghatározta a református közösségeinket. Mindemellett nem hagyható ki az az isteni szándék, terv, elgondolás sem, amit emberileg mi talán még nem látunk, de amit az Úr ez új intézmények által tervez térségünk és népünk körében. Ezt a jövő fogja megmutatni, illetve az utókor fogja megítélni.

Királyhelmeci gyülekezetünk értesülve a programról ugyancsak foglalkozott az óvodaalapítás kérdésével és 2017. január 29-én tartott egyházközségi közgyűlésen a gyülekezet tagjai egyhangúlag elfogadták, hogy „amennyiben a Királyhelmeci Református Egyházközség módot és lehetőséget lát arra, hogy Királyhelmecen bölcsődét, vagy óvodát, esetleg mindkettőt alapítson, amely keresztyén szellemiségben nevelné kicsi kortól a gyerekeket, s az ehhez szükséges anyagi és erkölcsi támogatást megkapja, úgy elindítja az oktatási intézmény alapítására vonatkozó folyamatokat”. A mód és lehetőség a magyarországi támogatásnak köszönhetően hamarosan adottá vált, így egy kétosztályos óvoda és egyosztályos bölcsőde építésének tervezését kezdhettük el rövid időn belül. Sajnos a megfelelő nagyságú telek keresése, a különböző szintű egyeztetések, a tervezés fázisa és az engedélyeztetés csaknem három évet vett igénybe, míg végül 2020 februárjában elkezdődhetett a tényleges építkezés. A homonnai székhelyű Reinter s.r.o. cég a vállalt határidőt betartva tizenkét hónap alatt felépítette a közel 800 m2 alapterületű épületet. Az épület főbejárata a Leczo M. utca felől van, ezen az utcaszinten kapott helyet az adminisztrációs helyiség mellett az intézmény konyhája és annak kiszolgáló helyiségei, valamint a műszaki helyiségek. A gyerekek élettere a felső szinten, a valamikori templomkert szintjén lesz, ahol a két óvodás csoport foglalkoztató helyisége, alvórésze, mosdója található, valamint a bölcsődések nappali helyisége, alvószobája és mosdója. Ezen helyiségek mellett kialakításra került egy kisebb helyiség az egyéni, vagy kisebb létszámú foglalkozásokhoz, valamint az étkező és annak kiadó konyhája is e szinten található. Az Édenkert bölcsőde teljes létszámú működésekor 12 gyermeket, az óvoda 20 kiscsoportos és 20 nagycsoportos gyermeket tud fogadni.

Istennek hála az épület elkészült, annak műszaki átadása is megtörtént és a felszerelésére, bebútorozására is heteken belül sor kerül. Az óvoda tényleges indulásához szükség van a város hozzájárulására és az Édenkert óvodának a szlovákiai óvodahálózatba történő besorolására, ami az Oktatási Minisztérium döntése értelmében történhet meg. Egyházközségünk e kérvényét eljuttatta a minisztériumba, vagyis a magunk részét megtettük, azonban a döntés felettünk áll. Az erre vonatkozó állami törvények értelmében pozitív elbírálás esetén is eltelhet a rendszerbe történő besorolásig másfél év, azonban egyházunk több új intézménye megkapta a miniszteri kivételt és már a kérvényezés évében indulhatott. Ez azt jelenti, hogy mindennemű hozzájárulás és a minisztériumi kivételes elbírálás esetén már idén szeptemberben elindulhat az Édenkert Óvodában az oktató-nevelő munka. Mivel a bölcsőde működésének engedélyeztetése nem minisztériumi határozathoz kötött, bízunk abban, hogy az induláshoz szükséges feltételek biztosítása után idén ősszel már fogadni tudjuk a legkisebbeket.
Tekintettel a fent leírtakra, vagyis a szeptemberi indulás lehetőségére, szeretnénk felmérni, hogy hány gyerek, illetve szülő érdeklődik az Édenkert bölcsődei és az óvodai helyei iránt. Az érdeklődő szülők azon igényüket, hogy értesítést kapjanak az Édenkert Bölcsőde és Óvoda indulásával kapcsolatban a gyülekezet honlapján (www.refkoinonia.sk) letölthető dokumentum kitöltésével jelezhetik.
Az óvodaépítés gondolatának felmerülése óta többször megfogalmaztuk – akár e kis újság lapjain is –, hogy milyen nagy lehetőség, hogy közel nyolc évtized után újra lehet keresztyén oktatási intézménye gyülekezetünknek. Ennek súlyát még inkább növeli, hogy ez új óvoda a szűk régiónak, Bodrogköznek első ilyen intézménye lehet. A lehetőség ez esetben komoly felelősség is.
Bizonyos, hogy az elkövetkezendő hónapok sok munkát és bölcsességet követelnek majd meg gyülekezetünk döntéshozóitól. Az is nyilvánvaló, hogy egyházközségünknek mindenkor felelősségteljesen kell az Édenkert Óvodára és Bölcsődére gondolnia, hiszen az a gyülekezetünk intézménye, mégha – reményeink szerint – az állami oktatási rendszer része lesz is és nem csupán gyülekezetünk gyermekeit fogadja. Gyakorlatilag a fent idézett gyülekezeti határozat megszületése óta, vagyis négy éve érlelődhet közösségünkben a gondolat, hogy óvodája lesz gyülekezetünknek, de nyilván ez új helyzet, az épület megléte és az intézmény közeljövőben történő indulása új hozzáállást, szemléletet, egyfajta missziói látást követel meg tőlünk. Csak így tudunk majd áldozatot vállalni az „Édenkertért” és szeretettel fogadni azokat, akik gyerekeik révén – remélhetőleg – nem csak a bölcsődével és óvodával alakítanak ki kapcsolatot, hanem gyülekezetünkkel és az élő Istennel is. Mindezzel a célunk ez.